ODSZKODOWANIA

Zadośćuczynienie a odszkodowanie w przypadku szkody na osobie.

Zadośćuczynienie jest świadczeniem pieniężnym przyznawanym w następstwie doznanej krzywdę. Ma ono niejako złagodzić cierpienia fizyczne oraz psychiczne poszkodowanego.

Nie wymaga zatem wykazania powstania jakichkolwiek strat finansowych czy uszczerbku finansowego o charakterze materialnym.

Odszkodowanie ma wymiar materialny. Konieczne jest wykazanie poniesienia konkretnych strat materialnych.

Z zadośćuczynieniem mamy najczęściej do czynienia w związku ze zdarzeniem powodującym:

  • uszkodzeniami ciała lub rozstrój zdrowia (art. 445 § 1 kodeksu cywilnego),
  • utratę (śmierć) osoby najbliższej (art. 446 § 4 kodeksu cywilnego).

Należy pamiętać, iż wysokość przyznanego zadośćuczynienia zależy od szeregu czynników. W przypadku uszkodzenia lub rozstroju zdrowia są nimi chociażby: wielkość doznanego uszczerbku na zdrowiu, charakter uszczerbku (trwały, czasowy), nieodwracalność następstw wypadku, rozmiar cierpień psychicznych i fizycznych, ich nasilenie oraz czas trwania, i inne.

Często poszkodowani nie zdają sobie sprawy z przysługujących im praw i możliwości dochodzenia różnych świadczeń. Tymczasem w ramach odszkodowania możemy także dochodzić zwrotu:

  • kosztów leczenia,
  • dojazdów do placówek medycznych,
  • utraconych dochodów,
  • kosztów opieki sprawowanej przez osoby trzecie (w tym członków rodziny),
  • zniszczonych przedmiotów,
  • i innych.

Zachęcam więc do kontaktu z kancelarią. W czasie dochodzenia roszczeń ważna jest bowiem trafna argumentacja oraz dokładne uzasadnieni zaistniałej krzywdy oraz udokumentowanie poniesionej szkody.

ODSZKODOWANIA

Zadośćuczynienie za krzywdę doznaną w związku ze śmiercią osoby bliskiej.

Wysokość zadośćuczynienia za krzywdę związaną ze śmiercią osoby bliskiej ustala się na podstawie szeregu kryteriów, w zależności od sytuacji osoby poszkodowanej.

Są nimi zwykle:

  • rozmiar cierpień po stracie bliskiej osoby jak, uczucia: tęsknoty, żalu, smutku, poczucia pustki po doznanej stracie, niezdolność do odczuwania radości i szczęścia oraz inne,
  • dolegliwości fizyczne (zaburzenia snu, apetytu, pogorszenie stanu zdrowia),
  • stopień związania z osobą zmarłą,
  • jej rola w rodzinie,
  • wpływ utraty osoby bliskiej na funkcjonowanie rodziny,
  • możliwość odnalezienia się w nowej rzeczywistości przez rodzinę zmarłego,
  • i wiele innych.

Okoliczności powyższe zależą od konkretnej sytuacji życiowej. Ważne jest natomiast aby dokonać prawidłowej analizy okoliczności, tak by przytoczyć wszelkie możliwe fakty składające się na doznaną krzywdę.

ODSZKODOWANIA

Odszkodowanie za szkodę rzeczową spowodowaną wypadkiem drogowym.

W przypadku zaistnienia szkody rzeczowej (uszkodzenia pojazdu), doznanej w następstwie zdarzenia z winy innego kierującego, i w ramach OC sprawcy szkody, możliwe jest dochodzenie, między innymi:

  • kosztów naprawy pojazdu,
  • zwrotu kosztów ponownego badania technicznego pojazdu,
  • zwrotu kosztów wynajmu pojazdu zastępczego,
  • uszkodzonych przedmiotów,
  • innych.

Współpracując z rzeczoznawcami kancelaria zapewnia pomoc w ustaleniu rzeczywistej wysokości należnego odszkodowania w związku z uszkodzeniem pojazdu, przejmując czynności w tymże zakresie. Pozwala to na znaczne usprawnienie postępowania, a tym samym szybsze uzyskanie należnych kwot.

Wieloletnie doświadczenie zdobyte w toku prowadzenia spraw w zakresie odszkodowania wskazuje, iż towarzystwa ubezpieczeniowe bardzo często nie przyznają należnego świadczenia lub znacznie je zaniżają – ograniczając ich wysokość do minimum.

Niejednokrotnie więc, nawet w sytuacji, kiedy otrzymali już Państwo od ubezpieczyciela zadośćuczynienie czy odszkodowanie, możliwe jest uzyskanie znacznie wyższego świadczenia.

Należy także zwrócić uwagę na zachowanie ubezpieczycieli, którzy wymagają przedstawiania faktur za wykonaną naprawę. Niejednokrotnie żądania takie wystosowywane są nawet w przypadku uprzedniego ustalenia wysokości szkody w kosztorysie i to przez samego ubezpieczyciela. Powyższe działania nie znajdują jednak żadnego odzwierciedlenia w obowiązujących przepisach i poszkodowany może skutecznie dochodzić roszczeń ustalonych kwotowo. To bowiem poszkodowany, a nie ubezpieczyciel, podejmuje decyzję o sposobie likwidacji szkody.

Niejednokrotnie poszkodowani zastanawiają się także, co zrobić w przypadku uzyskania określonej koty od ubezpieczyciela, kiedy twierdzi on, iż jest to całość należnego świadczenia, a szkoda została naprawiona w całości. Właściwie niezwykle rzadko zdarzają się sytuacje, w których przyznane odszkodowanie rzeczywiści odpowiada wysokości szkody – czyli np. kosztów naprawy pojazdu.

Jakakolwiek więc kwota uzyskana od ubezpieczyciela podlega weryfikacji. Fakt bowiem wypłaty przyznanej przez ubezpieczyciela kwoty nie zamyka drogi do dalszych roszczeń.

Kontakt

W celu uzyskania szczegółowych informacji lub umówienia się na osobiste spotkanie w naszym biurze we Wrocławiu lub Ząbkowicach Śląskich zachęcamy do kontaktu.