ODSZKODOWANIA
Zadośćuczynienie jest świadczeniem pieniężnym przyznawanym w następstwie doznanej krzywdę. Ma ono niejako złagodzić cierpienia fizyczne oraz psychiczne poszkodowanego.
Nie wymaga zatem wykazania powstania jakichkolwiek strat finansowych czy uszczerbku finansowego o charakterze materialnym.
Odszkodowanie ma wymiar materialny. Konieczne jest wykazanie poniesienia konkretnych strat materialnych.
Z zadośćuczynieniem mamy najczęściej do czynienia w związku ze zdarzeniem powodującym:
- uszkodzeniami ciała lub rozstrój zdrowia (art. 445 § 1 kodeksu cywilnego),
- utratę (śmierć) osoby najbliższej (art. 446 § 4 kodeksu cywilnego).
Należy pamiętać, iż wysokość przyznanego zadośćuczynienia zależy od szeregu czynników. W przypadku uszkodzenia lub rozstroju zdrowia są nimi chociażby: wielkość doznanego uszczerbku na zdrowiu, charakter uszczerbku (trwały, czasowy), nieodwracalność następstw wypadku, rozmiar cierpień psychicznych i fizycznych, ich nasilenie oraz czas trwania, i inne.
Często poszkodowani nie zdają sobie sprawy z przysługujących im praw i możliwości dochodzenia różnych świadczeń. Tymczasem w ramach odszkodowania możemy także dochodzić zwrotu:
- kosztów leczenia,
- dojazdów do placówek medycznych,
- utraconych dochodów,
- kosztów opieki sprawowanej przez osoby trzecie (w tym członków rodziny),
- zniszczonych przedmiotów,
- i innych.
Zachęcam więc do kontaktu z kancelarią. W czasie dochodzenia roszczeń ważna jest bowiem trafna argumentacja oraz dokładne uzasadnieni zaistniałej krzywdy oraz udokumentowanie poniesionej szkody.
ODSZKODOWANIA
Zadośćuczynienie za krzywdę doznaną w związku ze śmiercią osoby bliskiej.
Wysokość zadośćuczynienia za krzywdę związaną ze śmiercią osoby bliskiej ustala się na podstawie szeregu kryteriów, w zależności od sytuacji osoby poszkodowanej.
Są nimi zwykle:
- rozmiar cierpień po stracie bliskiej osoby jak, uczucia: tęsknoty, żalu, smutku, poczucia pustki po doznanej stracie, niezdolność do odczuwania radości i szczęścia oraz inne,
- dolegliwości fizyczne (zaburzenia snu, apetytu, pogorszenie stanu zdrowia),
- stopień związania z osobą zmarłą,
- jej rola w rodzinie,
- wpływ utraty osoby bliskiej na funkcjonowanie rodziny,
- możliwość odnalezienia się w nowej rzeczywistości przez rodzinę zmarłego,
- i wiele innych.
Okoliczności powyższe zależą od konkretnej sytuacji życiowej. Ważne jest natomiast aby dokonać prawidłowej analizy okoliczności, tak by przytoczyć wszelkie możliwe fakty składające się na doznaną krzywdę.
ODSZKODOWANIA