PRAWO RODZINNE
Postępowanie rozwodowe jest jednym z najcięższych przeżyć. Niejednokrotnie strony nie wiedzą czego mogą spodziewać się w jego toku i jakie wynikają z tego konsekwencje.
Wizyta w kancelarii pozwali na odpowiedź na wszelkie nurtujące Państwa pytania i świadome podejmowanie decyzji, ze znajomością wynikających z nich skutków.
W ramach postępowania zwykle konieczne jest zajęcie stanowiska w kwestiach:
- sposobu rozwiązania związku małżeńskiego,
- uregulowania władzy rodzicielskiej,
- orzeczenia w przedmiocie alimentów,
- ustalenia kontaktów z małoletnimi dziećmi,
- sposobu korzystania z mieszkania (domu),
- oraz czasami: podziału majątku.
Każde natomiast żądanie czy stanowisko, powinno zawierać prawidłową argumentację, tak by wywrzeć zamierzony skutek.
Tymczasem wielość przepisów, orzecznictwa i twierdzeń doktryny – nie ułatwia stronom właściwej interpretacji zaistniałej sytuacji oraz możliwości wystąpienia z konkretnymi żądaniami.
PRAWO RODZINNE
Alimenty
Istotą obowiązku alimentacyjnego jest zaspokajanie bieżących, usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego przez zobowiązanego.
W ramach postępowania sądowego można żądać:
- dokonania zmiany wysokości orzeczonych alimentów (ich obniżenia lub podwyższenia),
- uchylenia obowiązku alimentacyjnego,
Wysokość alimentów zależy od:
- usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego,
- zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego.
Na usprawiedliwione potrzeby składają się natomiast potrzeby:
- związane z zaspokojeniem podstawowych potrzeb jak: odpowiednie wyżywienie, zapewnienie warunków mieszkaniowych z uwzględnieniem mediów, odzież odpowiednia do wzrostu i pory roku, leczenie i opieka w razie choroby,
- edukacyjne, jak: zakup wyprawki szkolnej, podręczników, finansowanie zajęć pozalekcyjnych, korepetycji czy kosztów dojazdów do szkoły,
- związane z rozwodem w sferze duchowej i kulturalnej jak: wyjścia do kina, teatru, muzeum, związane z hobby i zainteresowaniami dziecka, w tym także z utrzymaniem zwierząt dziecka.
- związane z wypoczynkiem dziecka, jak: finansowanie wyjazdów wakacyjnych dziecka, odpowiednich do wieku zabawek, książek czy prezentów.
Pod pojęciem możliwości zarobkowych i majątkowych należy rozumieć nie tylko dochody faktycznie uzyskiwane przez zobowiązanego, ale takie które osoba ta mogłaby, i powinna, uzyskiwać przy dołożeniu należytej staranności, stosownie do swoich sił umysłowych i fizycznych. Nie są więc one utożsamiane z rzeczywiście osiąganymi zarobkami.
Dotyczy to najczęściej sytuacji, w których zobowiązany do spełniania świadczenia alimentacyjnego wykonuje pracę poniżej jego możliwości wynikających z uzyskanego wykształcenia czy doświadczenia rezygnując np. z dobrze płatnej pracy i zatrudniając się w miejscu, gdzie uzyskuje znacznie niższe wynagrodzenie.
Rodzice zobowiązani są więc do wspólnego pokrywania kosztów utrzymania i wychowania małoletniego dziecka. Należy jednak pamiętać, iż: wykonanie obowiązku alimentacyjnego względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie albo wobec osoby niepełnosprawnej może polegać w całości lub w części na osobistych staraniach o utrzymanie lub o wychowanie uprawnionego; w takim wypadku świadczenie alimentacyjne pozostałych zobowiązanych polega na pokrywaniu w całości lub w części kosztów utrzymania lub wychowania uprawnionego.
W sytuacji więc, kiedy dzieckiem zajmuje się tylko jeden z rodziców, bądź też zakres jego osobistych starań jest znacznie szerszy niż drugiego z nich, sąd może zasądzić od rodzica zobowiązanego alimenty w zwiększonej wysokości aniżeli wynikająca z równego udziału stron.
PRAWO RODZINNE